İbrahim İbicek

TWİTTER’A GECE MODU GELDİ

Makale yazari : İbrahim İbicek in: ● 22 Ağustos 2016

Twitter, bir süre önce kullanıcılarına uygulama için yeni özellikler getireceğini duyurmuştu. Bu özelliklerin ilki, aslında birkaç aydır alfa seviyesinde bazı kullanıcılar tarafından da test edilen “Gece Modu” özelliğiydi. Temmuz ayının sonlarına doğru tüm Android kullanıcılarına sunulan bu özellikte Gece Modu şimdilik otomatik olarak devreye giriyor.  Lakin Twitter’ın bu özellik için zaman kavramı getireceği de söylenenler arasında.

Twitter’ın Gece Modu özelliğinde uygulama karanlık bir temaya bürünüyor. Daha doğrusu zemin koyu mavi rengini alıyor. Yazılar ise beyaza bürünüyor. Özellikle gece geç saatlerde Twitter kullananlar için iyi bir gelişme. Bu sayede daha az ışık alarak, gözün daha az yorulması sağlanmış oluyor. Beyaz ışığın gece saatlerinde yakın mesafeden göz sağlığını olumsuz etkilediğini düşünürsek Twitter, kullanıcılarının da sağlığını düşünerek faydalı bir adım atmış diyebiliriz.

Ayrıca belirtmekte fayda var. Amelod ekrana sahip kullanıcılar güç tasarrufu konusunda  IPS ve LCD ekrana sahip kullanıcılara göre avantajlılar. Çünkü Amoled ekranlar, siyah bir objeyi gösterirken ekranın o kısmına hiç güç vermiyor. Dolayısıyla hem gerçek siyahı yakalamış oluyor hem de güç tasarrufu sağlamış oluyor.

Peki bu mod nasıl çalışır, nasıl aktif ederiz? Twitter’ın son sürümünü kullanmanız gerekiyor ve Android işletim sistemli bir telefona ihtiyacınız var. Sonrası ise adım adım şöyle;

  1. Twitter uygulamanıza giriş yaptıktan sonra anasayfada profil fotoğrafınızın olduğu kutucuğa tıklayın ya da sayfayı sağ tarafa doğru kaydırın.

Screenshot_2016-08-17-21-42-37

  1. Yukarıda gördüğünüz görselde Gece Modu uygulaması aktif değil. Bu özelliği aktif hale getiriyoruz. Yapmamız gereken Gece Modu butonunu sağa doğru kaydırmak.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Screenshot_2016-08-17-21-44-35
  1. Gece Modu tamamen aktifleşti. Artık gözleriniz daha az yorulacak. Gece Modu özelliğinden çıkmak isterseniz butonu sola kaydırmanız yeterli olacaktır.

Screenshot_2016-08-17-21-43-29

Bu yeni görümün gayet hoş olduğunu belirtelim. Var olan temadan sıkılanlar için de ideal bir renk olduğunu söyleyebiliriz.

Screenshot_2016-08-17-21-43-10

Android kullanıcıları bu özellik için şanslılar ama ya diğer platformdakiler ne yapacak? Twitter, IOS için de bu özelliği yakın zamanda uygulamaya koyacağını duyurdu. Şimdilik Gece Modu özelliği için haberler bu kadar.

Twitter’ın bu özelliğine bakalım rakip sosyal medya kanallarından nasıl bir cevap gelecek?

 

 

Yorumsuz bu yazıda TWİTTER’A GECE MODU GELDİ

Yorum Bölümü