İbrahim İbicek

Instagram nedir?

Makale yazari : İbrahim İbicek in: ● 17 Eylül 2012

Son zamanlarda sürekli duyuyoruz değil mi bu kelimeyi; instagram…

Peki nedir bu ne değildir , neden bu kadar popüler oldu?

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki instagram mobil cihazlar için geliştirilmiş fotoğraf paylaşım uygulaması.Mobil cihazlar dediysek hepsi için de değil tabii. Şimdilik sadece IOS ve Android işletim sistemi içeren telefonlar için geçerli. Biraz daha açarsak Instagram ilk başta sadece iphone, ipad ve itouch aletlerinde kullanılırken 2012 Nisan’da Android 2.2 (Froyo ve üstü yüklü kameralı telefonları da destekledi. Uygulama iTunes Apple Store ve Google Play online satış mağazalarında dağıtılıyor. Aslında Twitter’ın fotoğraf paylaşan hali. Yani anlayacağınız üzere Instagram’da  da following ve followers var sadece tweet yerine fotoğraf (photo) paylaşıyorsunuz. Kullanım dili de İngilizce.

Instagram hakkında bir kaç bilgi de verecek olursak eğer;

  • 6 Ekim 2010 tarihinde yayınlandı
  • Yayınlanmasından sadece 24 saat sonra #1 numaraya yükseldi
  • Haftanın en iyi iPhone uygulaması seçildi
  • 1 milyon indirmeye en hızlı ulaşan program olma rekorunu 21 Aralık 2010′da kırdı
  • 7 farklı dilde kullanılabiliyor
  • Wall Street Journal’in kapak konusu olmuş
  • Mart 2012 itibariyle 25 milyon kullanıcı sayısını geçmiş
  • Nisan 2012 itibariyle Android için olan versiyonu da sunulmuş
  • 21 Nisan 2012 tarihinde ise Facebook şirketi 13 çalışanı ile beraber yaklaşık 1 milyar dolar nakit para karşılığında satın aldı.

Program aracılığı ile fotoğraf çekebiliyorsunuz aynı zamanda  telefonunuzdaki fotoğraflardan istediğinizi de  seçebiliyorsunuz. Paylaşmak diyoruz ya hani, seçtiğiniz ya da çektiğiniz fotoyu anında Facebook, Twitter, Flickr, Posterous ve Tumblr gibi sitelere gönderebiliyorsunuz.

Gelelim Instagram’ı Instagram yapan özelliğe. Burası çok önemli dikkat.Instagram’da fotoğraflarınızı düzenlemek için tamı tamamına 11 adet değişik filtre var. Yani fotoğrafınız berbat dahi olsa bu özellikler sayesinde öyle efektler ekleyebiliyor ve düzenleyebiliyorsunuz ki siz bile şaşırıyorsunuz. Nostalji bile yaşayabilirsiniz.

Twitter gibi kullanımı olmasından dolayı zorluk çekeceğinizi düşünmüyorum ama ilk başlarda biraz zorlanabilirsiniz. Twitter gibi dedik ya zaten. Ayrıca her telefonda olmaması sebebi ile günümüzün “cool” olma araçlarından bir tanesidir ve en etkililerindendir. Instagram’ınız varsa özelsiniz.

Instagram kullanan arkadaşlarınızı bulmanız da çok kolay. Takip ettiğiniz kişilerin fotoğraflarını beğenebilir, yorum yapabilir ve paylaştığınız fotoğrafların kimlerin görüp göremeyeceğini de ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca Foursquare’den yer bildirimi yaparak foto da paylaşabiliyorsunuz.

Fotogaleriden de bakabilirsiniz.

 

Şimdilik bu kadar yine sorularınız olursa ben buradayım 🙂

3 Yorum var bu yazıda Instagram nedir?

1 | sen

12 de Ekim de 2012 to ● 10:53

salakca dimi

2 | İbrahim İbicek

12 de Ekim de 2012 to ● 11:00

bence değil 🙂

3 | hulki

24 de Ekim de 2012 to ● 06:20

instagram normal fotoğraf makinalarında kullanılan filtre ve photoshopt ta kullanılan efectleri birleşimi
amatör bir uygulama

Yorum Bölümü