İbrahim İbicek

BİRİ KARADENİZ Mİ DEDİ (:

Makale yazari : İbrahim İbicek in: ● 18 Mayıs 2011

BİRİ KARADENİZ Mİ DEDİ

Hayatınızda hiç Doğu Karadeniz’e gitmediyseniz kesinlikle tavsiye ederim. Doğu Karadeniz bam başka bir dünya. Ordu-Giresun-Trabzon-Rize anlatılmaz sadece gezilir ama ben başka yerlerden copy-paste yapmadan gördüğüm kadarı ile bir şeyler karaladım .

Adana’ya ilk geldiğim senelerde şunu anlamıştım. Bir memleketin insanı , o memleketin havasından suyundan çok huy kapıyor ki Karadeniz insanı da böyle özellikle doğusu . Ama beni en çok şaşırtan insanı değil tabii ki. Az çok hikayelerde fıkralarda ya da muhabbetlerde duymuştuk insanın özelliğini fakat her ne kadar kartpostallarda görsem de o müthiş manzaraları içerisinde yer almak, tepelerini patikalarını aşmak çay bahçelerini gezmek suyunu içmek ve yeşiline doya doya bakmak ayrı bir tattı.

Trabzon’dan başlayacak olursak adı efsane ama şehir adı kadar efsane değil. Açıkçası beklediğim Trabzon’u bulamadım ama Akçaabat gelişen bir ilçesi ve tabii buraya kadar gelmeden Akçaabat Köftesini yemeden gitmekte olmazdı. Ama Sivas Köftesi’nin yerini tutmaz :)Trabzonspor ‘a gelecek olursak açıkçası kıskandım. Bayrakları her 200 metrede hem de kocaman fakat şehirde aşırı bir atmosfer var ve sanırım bu da oyuncuları tedirgin ediyor.

Sümela Manastırı ise benim için sadece manzarası ile gözümde.İçerisine girdiğimde hayal kırıklığı yaşadım fakat takdir edilmesi gereken nokta ise bu insanların ibadetlerini gizli dahi olsa yapabilmek için kayaların arasına manastır yapmaları ve engebeli patikaları aşmaları. Gidenler kastettiğim hadiseyi anlayacaklardır ama gitmeyenler için söylüyorum kartpostaldaki manastırı görebilmek için bayağı efor sarfetmeleri gerekecek.Biz gezi ekibindeki arkadaşlara bunun için enerji içeceği dağıtmıştık.

E tabi bir de KTÜ var. Ne yalan söyleyim Çukurova kampüsünün yerini tutmasa da laboratuarları 1 numara ve eğitim kalitesi için de öğrencilerle konuştuğum kadarı ile her noktada yardımcı oluyorlar. Ayrıca makine mühendisliği önündeki Kıbrıs çıkarmasından kalma savaş jeti de ilgimi çekti ve bizim üniversiteye öğrencilerin incelemesi için gönderilen fakat değerli hocalarımız tarafından kendi deneylerinde kullanılan Boeing uçak motorunu düşündüm.

Trabzonda açılan Forum https://veomer.com/ ise bir başka güzel. Üniversiteye 5-10 dakika ve denize karşı havaalanını da görüyor.

Ayrıca can dostum İsmail’e de ayrı bir teşekkür ediyorum. Beni evinde ağırladı ki ne ev üniversiteye bakıyor ve 5 dakika, havalına bakıyor ki 15 dakika ve denize manzaralı, hastalığımda yanımda oldu yardımcı oldu şehri gezdirdi ve farklı tatlar da sundu. Bir dahakine en az bir haftalık plan ile gideceğim.

Rize ise bana daha yeşil geldi ayrıca şehrin küçük olması da ayrı bir güzellik katmış aslında. Çayı ile meşhur bu şehirde ailelerin tüm geçimi çay tarlaları ve de çay fabrikalarındaki üretime endeksli.

Ayder’i anlata anlata bitiremem. Hele ki kaldığımız otel bir numara. Coşan bir dere manzaralı ve bölgenin en kaliteli otellerinden. Kışın snowboardçular helikopter ile atlayışa geçiyor bu yaylanın tepelerinden Kaçkar’ın doruklarından ve dünyanın en pahalı sporu ( 15.000 dolar kişibaşı ) ve sadece bizim kaldığımız otelde konaklama yapıyorlar. Arkadaşlar zaten geziyi uzatalım Ayder’de kalalım desek dünden razılar. Şiddetle öneriyorum şelaleri ve tepeleri.Çıktığımız tepeden inerken ayrıca köylü bir teyzemiz ile de karşılaştık. Evine grup sayımıza bakmadan  ki 20 kişi vardık kahvaltıya davet eden teyzem yıllardır tek başına kalıyormuş ve sabahın 6’sında da kalkıyormuş sürekli.

Doğu Karadeniz’in yeşili başka bir yeşil zaten. Farklı farklı tonlar aynı hizada göz zevki sunuyor adeta. Zaten bu yüzden her durduğumuz yerde profesyonel fotoğrafçı arkadaşlarımızı bekleyerek 5-10 dakika kaybımız oldu.

Uzungöl ise ayrı bir harika ama güneşi göremedik dolayısıyla güneşin vurması ile suyun buharlaşmasın da izleyemedik fakat o enfes tereyağında alabalığını yedik  ve tadı harikaydı. Karadeniz’in yöresel tatlarından mıhlamanın da tadına baktık.Daha fazla anlatıp da acıktırmayım sizi.

Ben Ordu’ya gidemedim çünkü o esnada otobüsten ayrılarak İsmail ile Trabzon da kalmıştım. Ordu’nun Dereleri  ile Giresun’un fındıkları ise başka bahara diyor ve son noktayı koyuyorum, sağlıcakla kalınız…

Yorumsuz bu yazıda BİRİ KARADENİZ Mİ DEDİ (:

Yorum Bölümü