İbrahim İbicek

18 MADDEDE ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNDE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Makale yazari : İbrahim İbicek in: ● 04 Ağustos 2018

Öncelikle zorlu bir sınav maratonunu atlattınız. Yaşadığınız stres, yapmış olduğunuz fedakarlıklar, soyutlanmış olduğunuz bir hayat ve yazamayacağımız, bilmediğimiz dahası.. Büyük bir takdiri hak ediyorsunuz. Sonuç her ne olursa olsun, önemli olan sizsiniz. Bunu unutmayın..

Şimdi gelelim gençliğinizin en güzel yıllarını ve belki de kaderini şekillendirecek üniversite hayatınızı nasıl belirleyeceğinize..

Tercih yaparken aşağıdaki maddeleri uzun uzun düşünün ve doğru kararlar almaya çalışın. Her maddeye “+” ve “–“ vererek maddelerin sonunda elde edeceğiniz toplam size bir sonuç çıkaracaktır.

 1. Her şeyden önce aileniz sizi en iyi yerlerde görmek isteyecektir. Ama siz tıp, hukuk okumak istiyor musunuz yoksa mühendislik, psikoloji mi düşünüyorsunuz buna karar verin. Unutmayın, sevdiğiniz işi yaparsanız çalışmak size hobi olarak gelecektir.
 2. İstediğiniz bölüm ve puanınız arasında mesafeler varsa ille de tercih yapmak zorunda değilsiniz. Boğaziçi, İTÜ, ODTÜ, Hacettepe, Bilkent kazanabilecekken ilk senenizde daha aşağıda bir üniversite seçmeyin. (Benim gibi derece öğrencisi olup sınavda stres yaşayarak puanınız düşebilir ama sakın annenize ya da babanıza kızıp evi terketmek uğruna tercih yapmayın. Hedefiniz için 1 sene daha çalışmak kötü bir şey değil)
 3. Üniversite demek aynı zamanda şehir demektir. Bana sorarsanız her zaman önceliğiniz İstanbul olsun. Kendinizi geliştirebileceğiniz ve aktivite, sosyallik, imkanlar açısından seçenekler arasında her zaman 1 numaradır. Hayatınızın en azından bir döneminde bu şehirde yaşamalısınız. Hem olumlu hem olumsuz yönlerini görerek çok güzel tecrübeler kazanabilirsiniz. Lakin kendi şehriniz mi İstanbul, Ankara mı diye sorarsanız seçeceğiniz bölümle alakalı olarak bunu düşünün. Hukuk, Mühendislik, Tıp gibi bölümleri Boğaziçi, İTÜ, Ankara, Bilkent gibi üniversitelerde okumak ile başka üniversitede okumak arasında büyük farklar var. Lakin öğretmenlik her yerde öğretmenliktir.Tüm bölümler için bu kıyası yapın. İstanbul dedim ama her şehrin ve üniversitenin içinde kendine has güzellikleri vardır. Artık Farabi vb programlar ile farklı dönemlerde farklı üniversitelerde de okuyabiliyorsunuz.
 4. Üniversite ve bölüm hakkında size en güzel bilgiyi o bölümün öğrencileri verecektir. Özellikle hocaların kalitesi, ders içerikleri, Erasmus gibi programları, öğrenciye takık hocalar, (biz yapay zeka konuşalım hala böyle hocalar var arkadaşlar) fotokopi, kantin, kafe, kampüs, aktivite bilgileri önemli.
 5. Ayrıca açmamız gereken bir konu var. İyi üniversite olunca özellikle Hukuk ve Tıp için diyorum Profesör beklerken dersleri asistanları ile tamamlayabilir hatta hocanın yüzünü bir yıl boyunca görmeyebilirsiniz bile. Bu durumları da iyi irdeleyin araştırın.
 6. Üniversite bölüm hakkında Ekşisözlük, üniversite Facebook, Instagram sayfaları, forumlar da aklınızdaki sorulara cevap verecektir. Unutmayın, hayatınızın belki de baharı olacak yıllar için her dataya, her taşın altına bakın.
 7. Diyelim ki çok çok iyi bir üniversite kazanamadınız ve Anadolu’nun güzide şehrinde mesela Sivas’da Cumhuriyet Üniversitesi geliyor. Üniversiteden daha önemli olan üniversitede neler yaptığınızdır. Mesela Sivas’da arı gibi çalışan bir Gençlik Meclisi vardır dünyaya bakış açınızı değiştirir, ufkunuzu açar ve kendinizi keşfettirir. İşin sonunda “Vay be, ben neymişim dersiniz” Üniversitede gireceğiniz sosyal ortamlar, öğrenci kulüpleri, sportif kültürel sanatsal faaliyetler size daha önce hiç tatmadığınız tatlar ve keşfetmediğiniz bambaşka dünyalar keşfettirecektir. Artık şirketler mezun olduğunuz üniversitelere bakmıyor, üniversitede kendinizi nasıl geliştirdiğinize bakıyor. İngilizceniz nasıl, yurtdışına çıktınız mı, toplum yararına ne yaptınız, topluluklarda çalıştınız mı, özgüven cesaret liderlik gibi vasıflarınız ne durumda bunlara bakıyorlar. Yani kısacası yeteneklerinize ve kişiliğinize bakıyor. Daha geçen günlerde bir bilgi yarışmasında ilk soruda elenen Harward mezununu unutmayın 😀
 8. Üniversite tercihleriniz için hayattan beklentiniz, ekonomik durumlarınız ve 4-5 yıllık hayat planınızı da koyun önünüze. Artık herkes okuduğu bölümün işini yapmıyor. Tıpçıların içinde dahi çok az oranda da olsa var bu durum. Başka şehire gidip alelalede olacağınıza kendi şehrinizin aslanı olma imkanınız varsa bu durumu da değerlendirin.
 9. Gideceğiniz bölümün devlet/özel öğrenci sayılarına da bakmanızda fayda var. Devlet üniversitesinde 200 kişi ile aynı sınıfta tıp, hukuk okumak mı dersiniz, 30-40 kişilik sınıflarda özel üniversitelerde bu bölümleri okumak mı bu ayrıntıları da ıskalamayın. Tabii her devlet üniversite için demiyorum ama bunlar da detay ve sıkı araştırın.
 10. Üniversitelerdeki öğrenciler için can damarları kampüs ve öğrenci topluluklarıdır. Açıkçası kampüs güzel değilse ve özellikle de öğrenci toplulukları pasif ise ya da üniversite yönetimi öğrenci topluluklarının önünü kesiyorsa (Hala böyle zihniyette yönetimler varmış) o üniversiteleri eleyin.
 11. Bu madde tıp, sağlık ve teknik bölümler için.. Gideceğiniz üniversite ve bölümlerin araştırma geliştirmeye yönelik öğrencileri teşvik edici çalışmaları olup olmadığına bir göz atın. Üniversitesinde laboratuvarları olmayan teknik bölümler size sadece teori öğretir. Bu durumlar tercihlerinizde artı olsun.
 12. İstanbul ve Ankara için lokasyon durumlarını da dikkate alın. Bunlar zaman açısından size çok şey kazandırır. Aynı şekilde yakın şehirlerde okumak da..
 13. Üniversiteyi meslek sahibi olmak için okuyorsanız 21. YY trendlerini iyi inceleyin. Günümüzde AI (yapay zeka), IoT (nesnelerin interneti), Advanced Analytics (Veri Analitiği), Cloud Adoption (Bulut Bilişim), AR Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik), VR Virtual Reality(Sanal Gerçeklik), 5G Teknolojisi, Edge Computing (Sınır Bilişim), Mobil Etkileşim, Siber Güvenlik, Yazılım, Alternatif Enerjiler, Uzay Madenciliği, Genetik, Blockchain ne demek araştırın. Arama motorlarından daha detaylı bilgiler edebilmeniz adına bazı terimlerin İngilizce’sini de yazdım. Zamanın ruhunu yakalamanız, çağı kaçırmamanız adına bakmanızda fayda var. Sadece üniversite için değil aynı zamanda hayat ırmağında boğulmamanız için de önemli. Tabii bir de Türkiye şartları var. Nükleer, yenilenebilir enerji, savunma sanayii, sağlık Türkiye’de meslekler açısından gelecek demek. Bunları da unutmayın.
 14. Üniversiteyi meslek olarak değil genel kültür deneyimi olarak görüyorsanız kendinizi tatmin edeceğiniz ve ders yüküne boğulmayacağınız bölümler tercih edin. Yetenekleriniz ve hayata bakış açınız bu açıdan önemli.
 15. Artık ülkemizde çok sayıda üniversite var ve binlerce genç mezun oluyor. Meslek ve iş seçimlerinde bunu da düşünün. Üniversitenin isminden ziyade beklentilerinize cevap alıp alamayacağınız önemli. Fizik, Kimya gibi bölümler yakın tarihte tekrar revaçta olacak ve devletin de ciddi burs katkıları var. Artık her yer mühendis dolu..
 16. Tekrar söylüyorum. Sizin babanız Ankara Hukuk’u, anneniz Hacettepe Tıp’ı ıskalamış olabilir. Kendilerinin hayallerini sizlerin hedefi yapabilirler. Önemli olan sizsiniz lakin hayatımı yaşayacağım diyerek kendinizi ve puanınızı da heder etmeyin. Anadolu’da çok güzel şehirler ve üniversiteler var. Pergelin merkezine kendinizi koyun ve 360⁰’lik bir daire çizin. İşte şehir, üniversite, bölüm, meslek bu dairenin içinde olsun. Siz her daim merkezde kalın.
 17. Üniversitede dikkat edeceğiniz en önemli şey belki de arkadaşlıklardır. Arkadaşlarınızı iyi seçin. Aynı sınıftasınız ya da yurttasınız diye arkadaş olmak zorunda değilsiniz. Zaten üniversite bittiğinde sınıfınızdan toplasanız 5-6 arkadaşınızla anca iletişiminiz devam edecektir. Hani derler ya bülbül güle, karga leşe götürür diye. Üniversitede arkadaş da aynı şey. Siz üniversiteye okumaya ve kendinizi geliştirmeye gidiyorsunuz. Sonradan utanacağınız, pişman olacağınız hal, hareket, davranış ve alışkanlıkların peşine düşmeyin. (Siz anladınız.) Lise arkadaşlarınızı ve lisenizi çok özleyeceksiniz ve hayatınız da lise arkadaşlarınız ile devam edecek. Kendinizi üniversitede arkadaş, kanka diye çok kaptırmayın. Bundan dolayı yaşadığınız şehirde mi yoksa başka şehirde mi okumak istiyorsunuz kendinize sorun. Şehir dışına çıkıp yapamadığı için dönen çok sayıda öğrenci var.
 18. İlk 3 ay şaşkın şaşkın etrafa bakarsınız. Sonrasında vizeydi finaldi derken dönem hatta yıl biter. Mezun olduğunuzda 4 yılın göz açıp kapayıncaya kadar geçtiğini farkedersiniz. Dolayısı ile bu 4 yılda kendinizi olabildiğince geliştirin. Üniversite demek derse girip çıkmak, kafelerde oturmak demek değildir. Tercihiniz asla ne kafanızı dersten kaldıramayacağınız ne de kafelerden çıkamayacağınız bir üniversite olmasın.

 

Benden bu kadar arkadaşlar. Sorularınız, merak ettikleriniz, tavsiye almak istediğiniz konular olursa yazın. Muhakkak dönüş yaparım.

Ayrıca yolunuz Sivas’a düşerse 200 yıllık tarihi konağında sıcacık bir atmosferi, 100 yıllık olmasına rağmen hala çalışan bir radyosu ve her daim taze çayı olan bir Gençlik Meclisi var. Uğrayın derim.

Sizlere başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun.

e-mail       : ibrahimibicek@gmail.com

Twitter     : @ibrahimibicek

Instagram: @ibrahimibicek

 

Yorumsuz bu yazıda 18 MADDEDE ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNDE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Yorum Bölümü